دانستنی‌ها

تاریخچه پیدایش ساعت، از ساعت آفتابی تا ساعت مچی

تاریخچه پیدایش ساعت مچی

تاریخچه ساعت از آن لحاظ از اهمیت برخوردار است که ما را با تمدن ها و انواع ساعت ها آشنا می کند، این بار در شیکا مگ قصد بررسی تاریخچه ساعت ها از ساعت آفتابی تا ساعت مچی را داریم، با ما همراه باشید.حدود 5000 الی 6000 پیش اولین تلاش ها برای ساخت ساعت در تمدن های بزرگ آسیای میانه انجام گرفته است تا بتوانند زمان را اندازه گیری کنند. هرچند در مورد اولین تمدنی که توانست زمان را بفهمد و اندازه گیری کند نظرات و گفته های ضد نقیضی وجود دارد، عده ای هندی ها را و برخی دیگر یونانی ها را اولین مردمانی می دانند که توانسته اند زمان را اندازه گیری کنند. لازم به توضیح است که ساعت مچی‌ها دارای انواع مختلفی از قبیل ساعت مچی عقربه ای، ساعت مچی زنانه و غیره است. با ما در این مقاله از وب سایت فروشگاه اکسسوری و زیورآلات شیکا همراه باشید.

چرا وجود ساعت برای تمدن های آن زمان مهم بوده است

ساعت را می توان یکی از قدیمی ترین اختراعات بشتر دانست. که انسان را قادر می ساخت تا فواصل کوتاه تر از روز، ماه و سال را اندازه گیری کند. ساعت چه در گذشته و چه در زمان حال وسیله ای برای نشان دادن، اندازه گیری و نگهداری زمان است.

ریشه کلمه ساعت (Watch) از کجا آمده است

عده ای معتقدند کلمه ساعت از کلمه “Woecce”  به معنای نگهبان بوده، چرا که نگهبانان شهر برای تعویض پست های خود از آن استفاده می کردند. عده ای دیگر این کلمه را یکی از اصطلاحات ملوانان قرن هفدهم می دانند که از آن برای تغییر ساعت کشتی استفاده می کردند. همچنین کلمه ساعت (clock) که به معنی ساعت است از زبان های هلندی، فرانسه و لاتین گرفته شده است. متخصصان و ساعت شناسان کلمه ساعت را به معنی وسیله ای برای اعلام فواصل زما به صورت شنیداری می شناسند. مانند ناقوس که در زمان های معینی با ایجاد صدا آن ساعت را به مردم اعلام می دارد.

معنی و مفهوم کلمه ساعت

اولین ساعت مچی جهان

در سال 1571 رابرت دادل اولین ساعت مچی کامل جهان را به الیزابت اول انگلیس هدیه داد. نکته جالب توجه در ساعت های مچی مورد استفاده قرار گرفتن آن ها توسط زنان بود به طوری که تا اوایل قرن بیستم مردان از ساعت های جیبی استفاده می کردند. چه شد که مردان ساعت های مچی را جایگزین ساعت های جیبی کردند. اولین بار ساعت مچی مردانه توسط نظامیان در پایان قرن نوزدهم بود، زمانی که نظایمان پ به اهمیت هماهنگ سازی مانور ها در جنگ پی برده بودند. از این پس ساعت های مچی توسط مردان مورد رسمیت و استقبال قرار گرفت. برای اطلاع از انواع ساعت مچی ‌می‌توانید دیگر مقالات وب سایت را مورد مطالعه قرار دهید.

اولین ساعت مچی و جیبی دنیا

اولین شرکت ساعت سازی دنیا

اولین ثبت ساعت مچی در سال 1893 توسط شرکت Garstin صورت گرفت، این شرکت نام “Watch Wristlet” را برروی این ساعت های مچی نهاد. به نوعی می‌توان گفت این برند ساعت سازی اولین ساعت مچی دنیا را تولید و عرضه کرده است. نکته جالب در رابطه با این کمپانی آن است که این برند در حال حاضر ساعت‌های مچی حرفه‌ای طراحی و تولید می‌کند.

اولین شرکت ساعت سازی دنیا

تاریخچه ساعت ها، از ساعت آفتابی تا ساعت مچی

انسان همواره در طول تاریخ نیاز به زمان سنجی داشته است. این زمان سنجی گاهی با ساعت‌های آفتابی انجام می‌شده است و گاهی با ابزارهای دقیق‌تری مثل ساعت مچی، در ادامه این مقاله از سری مقالات آموزشی وب سایت شیکا به بررسی دقیق پیدایش ساعت‌ها و از ساعت آفتابی تا ساعت‌ مچی مردانه و زنانه خواهیم پرداخت با ما همچنان همراه باشید.

اندازه گیری زمان توسط آفتاب  (Sundials)

در تاریخچه ساعت ها ساعت آفتابی را می توان اولین ساعت رسمی دنیا معرفی کرد که به وسیله آن توان اندازه گیری زمان را می داد. این مدل ساعت در دوران باستان رواج داشت. ساعت های خورشیدی اگر به طور دقیق ساخته شده باشند، وقت محلی را با دقت مناسبی نمایش می دهد. یکی از کاربردهای این ساعت ها در دوران مدرن صحت کارکرد ساعت های نسل جدید بوده است. از عوامل مهم حذف شدن ساعت های آفتابی عدم کارکرد در طول شب و نیاز داشتن به نور خورشید بود، همین عوامل انسان ها را به فکر جایگزینی برای این مدل ساعت ها کرد.

تاریخچه ساعت و ساعت آفتابی

ساعت های شمعی (Candle watches)

یکی از خوبی های ساعت های شمعی عدم وابستگی به نور خورشید بود، از این ساعت های بیشتر در منازل استفاده می شد و مکانیزم آن به این صورت بوده است که یک شمع یا هر وسیله ای که روند سوختن یکسان و قابل پیش بینی داشته باشد، می توان زمان را با آن اندازه گرفت. در کنار شمع اعدادی نوشته شده است که این اعداد زمان را نشان می داده است.

ساعت شمعی چیست

ساعت های شنی (Hourglass)

مکانیزم ساعت های شنی مانند ساعت های شمعی می باشد با این تفاوت که در ساعت های شمعی سوختن یک شمع معیار اندازه گیری زمان بوده است و در ساعت های شنی میزان ریخت شن از یک محفظه به محفظه دیگر معیار است. یک ساعت شنی می تواند گذشت چند دقیقه یا یک ساعت را نشان دهد، ساعت های شنی دارای دو حباب است که در راستای یکدیگر قرار گرفته اند، این دو حباب به وسیله یک حفره به یکدیگر وصل شده اند، این حفره اجازه خالی شدن شن ها از یکی از مخزن ها به مخزن دیگری را می دهد. روشن اندازه گیری زمان در این مدل ساعت ها به این صورت است که سرعت عبور شن از این حفره به صورت ثابت است و این یک زمان قراردادی است. پس از تخلیه کامل شن ها در مخزن پایینی آن زمان سپری شده است و می توان این روند را با برعکس کردن ساعت دوباره اندازه گیری کرد.

ساعت شنی چگونه کار می کند

ساعت های آبی (Clepsydrrae)

ساعت های آبی در تاریخچه ساعت به دلیل کاربردی که نجوم داشته است از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از ساده ترین و معمول ترین روش های ساخت  ساعت های آبی، عبور دادن آب از یک ظرف کاسه ای شکل است که در بابل و مصر رواج داشته است. بیشتر کاربرد ساعت های آبی در نجوم بوده است. ساعت های آبی دقیق ترین و معمول ترین ساعت های بوده اند که برای 1000 سال مورد استفاده قرار گرفته شده اند.

کارکرد ساعت آبی

ساعت پاندولی-آونگی (pendulum clock)

این مدل ساعت را کریستین هویگنس  در سال 1656 اختراع کرد، عنصر نگه دارنده زمان در ساعت پاندولی یک وزنه نوسانی است. یکی از معایب ساعت های آونگی عدم جابجایی در آن هاست به صورتی که اگر کوچکترین حرکتی در این مدل ساعت ها اتفاق بیافتد، دقت این ساعت برهم خواهد خورد. این مدل ساعت ها در حال حاضر بیشتر جنبه تزینتی و عتیقه بودن دارند.

کارکرد ساعت پاندولی و تاریخچه ساعت

ساعت مچی

پس از اطلاع از تاریخچه ساعت حال نوبت به معرفی ساعت مچی می‌رسد. پیتر هنلین آلمانی اولین کسی بود که در سال 1524 ساعت مچی را اختراع کرد. اما نکته جالب این که پس از سال 1575 ساعت مچی ها بیشتر در انگلیس و سوئیس تولید شده اند.  در دهه 1600 ساعت مچی های با شکل حیوانات و دیگر اشیاء مد شد. ناگفته نماند که در حال حاضر ساعت‌ها دارای انواع مختلفی هستند از قبیل ساعت مچی دیجیتالی، ساعت مچی هوشمند، ساعت مچی پسرانه، ساعت مچی دخترانه و غیره است که برای اطلاع از انواع آن می‌توانید سری به بخش ساعت زنانه شیکا بزنید.

ساعت مچی

نقطه شروع زمان جهان کجاست

اگر بخواهیم مقاله تاریخچه ساعت را به درستی توضیح و تفسیر کینم باید در رابطه با ساعت گرینویچ نیز صحبت کنیم. گرینویچ انگلستان در سال 1884، نصف النهار صفر درجه نام گذاشته شد. این موقعیت را جهان به عنوان نقطه شروع زمان پذیرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *